„Mám dve ruky: jednu, aby som stisol dlaň tých, s ktorými kráčam, a druhú, aby som dvíhal tých, ktorí padajú.“       Guyau

Medziansky hrádok, turistika, opekačka

01_MedzianskyHradokZPBHnT

V nedeľu poobede si klienti ZPB urobili výlet spojený s opekačkou na neďaleký Medziansky hrádok.

Poloha zaniknutého stredovekého hrádku sa nachádza asi 1km na severovýchood od obce Medzianky na vyvýšenom skalnom výbežku, ktorý sa nad obcou týči do výšky 140 m. Z exponovanej polohy hrádku je veľmi dobrý výhľad na západnú stranu do Prešovskej kotliny a na východnú do Toplianskej kotliny. Za jasného počasia vidieť z neho i susedné hrady Kapušany a Šariš i oba kaštiele v Hanušovciach nad Topľou. V 80.tych rokoch 20. stor. sa na hrádku uskutočnil celoplošný archeologický výskum pod vedením Michala Slivku. Pred začatím výskumu nebolo vidieť stopy architektúry v teréne, no napriek tomu nebol hrádok neznámy. Koncom roka 2012 sa Obecný úrad v Medziankach prihlásil do projektu „Obnov si svoj dom“ na Ministerstve kultúry. Predložený projekt bol vyhodnotený ako úspešný a získal finančnú podporu. Pod dozorom Krajského pamiatkového úradu v Prešove sa uskutočnilo vymurovanie nadzemného muriva vstupnej veže. V súčasnosti sú čiastočne konzervované zvyšky hrádku. Pri výskume boli získané dôležité pamiatky kultúrnej hodnoty a to predovšetkým keramika a militáriá z 12. – 15. stor.

Naši klienti si na Medzianskom hrádku urobili si prehliadku, mali možnosť vidieť zabudnutú  pamiatku v okolí mesta Hanušovce nad Topľou. Po absolvovaní túry a obhliadky si klienti urobili v neďalekom lese opekačku, po krásnom prežitom dni, sa potom vrátili naspäť do zariadenia.

Flash Player a prehliadač s podporou Javascript sú potrebné.

Komentáre sú uzatvorené.

Optimálna šírka rozlíšenia monitora 1250px a viac (minimálne však 1024px)