„Mám dve ruky: jednu, aby som stisol dlaň tých, s ktorými kráčam, a druhú, aby som dvíhal tých, ktorí padajú.“       Guyau

Handemade bábika s krásnym menom DOMINIKA

Šitá a tvorená s veľkým nadšením a láskou v DSS a ZPB Hanušovce nad Topľou

…kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria

Využitie arteterapetickych techník pri práci s autistickými klietmi

Arteterapeutické techniky ako kreslenie, maľovanie, modelovanie – sú podpornou formou komunikácie. Tieto techniky nám pomáhajú pri nadviazaní kontaktu s klientmi s poruchou autistického spektra, vytvárajú priestor na aktivitu, podporujú ich sebavyjadrenie. Pri našich výtvarných činnostiach nebol cieľom výsledok alebo samotné dielo ale poskytnutie príležitosti na aktivitu a tiež na príjemné a zaujímavé trávenie času v zariadení.

…kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria

Deň poľovníctva a ochrany prírody

V slnečnú nedeľu 11. 6. 2023 sa prijímatelia ZPB v Hanušovciach nad Topľou zúčastnili Dňa poľovníctva a ochrany prírody. Miesto konania Grófsky park pri barokovom kaštieli v Hanušovciach nad Topľou. Pre zúčastnených bol pripravený super program, kde boli odovzdané rôzne poľovnícke vyznamenania, vysadenie pamätného stromu, vyhodnotenie klubových výstav, vyhodnotenie súťaže vo varení gulášu, lesná pedagogika, strieľanie z luku, tombola a iné aktivity. No a samozrejme nemohla chýbať zábava. O tú sa postaral folklórny súbor Bystrančan, spevák Peter Stašák, spevácka skupina ´´Kapušanské richtároše´´ a program ZUŠ v Hanušovciach nad Topľou. Klienti si odniesli krásne zážitky a aj nové poznatky.

…kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria

Dobrý festival v Prešove

Dňa 10.06.2023 prijímatelia ZPB v Hanušovciach nad Topľou prijali pozvanie na Dobrý festival 2023, ktorý sa konal na Delni v Prešove. Klienti strávili krásne popoludnie s hudbou rôznych žánrov, tancom, zumbou a rôznymi atrakciami. Samozrejme neobišli ani rôzne workshopy a tvorivé dielne. Bol to jeden z ďalších nezabudnuteľných zážitkov našich klientov.

…kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria

Opekačka v DSS a ZPB v Hanušovciach nad Topľou

Aj nás lákajú slnečné lúče vonku, do zelenej záhrady a nášho altánku. Všetci sme si spoločne pripravili klobásky, slaninku, chlebík a samozrejme zdravú cibuľku. No a opekačka mohla začať. Počasie nám prialo, nálada bola výborná, úsmevy na tvárach našich klientov nechýbali , vôňa pečených dobrôt potešila naše chuťové poháriky a všetci sme boli spokojní a vďační za super deň so svojimi kamarátmi.

…kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria

Práca s magickým pieskom

Klientov špecializovaného zariadenia pre autistov v Prešove zaujala nová činnosť – práca s magickým pieskom, ktorý je neobvyklý svojou jemnou štruktúrou. Týmto pieskom napĺňali formičky, alebo ich vtláčali do piesku. Ale venovali sa aj ďalším obľúbeným činnostiam ako je prezeranie kníh, práca s drevenými obrázkami a valčekmi. Venovanie sa týmto činnostiam je prejavom ich spokojnosti, čo nás veľmi teší.

…kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria

„Spevulienka v krajine čarovných tónov“ – DSS a ZPB Hanušovce nad Topľou

V utorok 30.5.2023 sme prijali pozvanie na predstavenie „ Spevulienka v krajine čarovných tónov“, ktoré sa konalo v Kultúrnom dome v Hanušovciach. Žiaci základnej umeleckej školy z Hanušoviec nás počas hodinového predstavenia previedli svetom fantázie, spevu, hudby a tanca, kedy opäť raz vyhralo dobro nad zlom a láska nad nenávisťou. Naši prijímatelia z DSS a ZPB mali z účasti obrovskú radosť a predstavenie sa im veľmi páčilo.

…kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria

Sadenie kvetov v DSS a ZPB Hanušovce nad Topľou

S príchodom teplých slnečných dní trávime čoraz viac času vonku na záhrade. Spolu s klientmi sme sa rozhodli nakúpiť a zasadiť nové jarné kvietky, aby sme si skrášlili okolie zariadenia. Zo spoločnej aktivity sme mali obrovskú radosť, pocit plný vône a farebnosti. Už teraz sa tešíme na krásne chvíle, ktoré budeme tráviť v našej záhrade pri rôznych voľnočasových aktivitách a činnostiach.

…kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria

Športové aktivity v DSS Prešov

Minulý týždeň sa niesol v športovom duchu. S prijímateľmi DSS v Prešove sme takmer každý deň navštívili športové ihrisko pri ZŠ Važecká. Vyskúšali sme hádzať na basketbalový kôš, zahrali sme si futbal, volejbal, vo dvojiciach bedminton, ale aj jazdu na bicykli.

Tieto športové aktivity sa našim prijímateľom veľmi páčili a už sa tešia na ďalšie.

…kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria

Jarná výsadba a práce v záhrade v ZPB Hanušovce nad Topľou

Záhradkárska sezóna je v plnom prúde a aj my v ZPB sme sa pustili do práce. Pripravili sme si pôdu, a zasiali koreňovú zeleninu, reďkovku aj hrášok. S radosťou pozorujeme ako nám rastú priesady rajčín a paprík, ktoré sme si predpestovali. Toto obdobie je pre nás najkrajšie, pretože trávime čas vonku a je pre nás prínosom po fyzickej aj psychickej stránke.

…kliknutím na obrázok sa zobrazí fotogaléria

Optimálna šírka rozlíšenia monitora 1250px a viac (minimálne však 1024px)